გაკვეთილის მონახაზი „კოჭის მაგნიტური ველი დენით. ელექტრომაგნიტები. ლაბორატორიული სამუშაო „ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მოქმედების შემოწმება. ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მოქმედების ტესტირება ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მუშაობის გამომუშავების ტესტირება

გეგმა - მე-8 კლასში ფიზიკის გაკვეთილის შეჯამება თემაზე:

კოჭის მაგნიტური ველი დენით. ელექტრომაგნიტები.

ლაბორატორიული სამუშაო No8 „ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მოქმედების გამოცდა“.

გაკვეთილის მიზნები:ასწავლეთ ელექტრომაგნიტის აწყობა მზა ნაწილებიდან და ექსპერიმენტულად შეამოწმეთ რაზეა დამოკიდებული მისი მაგნიტური ეფექტი.

Დავალებები.

საგანმანათლებლო:

1. გაკვეთილზე აქტივობის თამაშის ფორმის გამოყენებით გაიმეორეთ თემის ძირითადი ცნებები: მაგნიტური ველი, მისი მახასიათებლები, წყაროები, გრაფიკული გამოსახულება.

2. მუდმივი და შესაცვლელი შემადგენლობის წყვილებში აქტივობების ორგანიზება ელექტრომაგნიტის აწყობისთვის.

3. შექმენით ორგანიზაციული პირობები ექსპერიმენტის ჩასატარებლად დენის გამტარის მაგნიტური თვისებების დამოკიდებულების დასადგენად.

განვითარება:

1. მოსწავლეებს განუვითარდეთ ეფექტური აზროვნების უნარები: შესასწავლ მასალაში მთავარის ხაზგასმის უნარი, შესასწავლი ფაქტებისა და პროცესების შედარების უნარი, აზრების ლოგიკურად გამოხატვის უნარი.

2. განუვითარდებათ ფიზიკურ აღჭურვილობასთან მუშაობის უნარ-ჩვევები.

3. მოსწავლეთა ემოციურ-ნებაყოფლობითი სფეროს განვითარება სხვადასხვა ხარისხის სირთულის პრობლემების გადაჭრისას.

საგანმანათლებლო:

1. შექმენით პირობები ისეთი თვისებების ჩამოყალიბებისთვის, როგორიცაა პატივისცემა, დამოუკიდებლობა და მოთმინება.

2. ხელი შეუწყოს პოზიტიური „მე – კომპეტენციის“ ჩამოყალიბებას.

შემეცნებითი.კოგნიტური მიზნის იდენტიფიცირება და ჩამოყალიბება. შექმენით მსჯელობის ლოგიკური ჯაჭვები.

მარეგულირებელი.ისინი ადგენენ სასწავლო ამოცანას უკვე ნასწავლისა და ჯერ კიდევ უცნობის კორელაციაზე დაყრდნობით.

კომუნიკაბელური.ცოდნის გაზიარება ჯგუფის წევრებს შორის ეფექტური ერთობლივი გადაწყვეტილებების მისაღებად.

გაკვეთილის ტიპი:მეთოდოლოგიური გაკვეთილი.

პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლის ტექნოლოგია და CSR.

აღჭურვილობა ლაბორატორიული სამუშაოებისთვის:დასაკეცი ელექტრომაგნიტი ნაწილებით (განკუთვნილია ფრონტალური ლაბორატორიული სამუშაოებისთვის ელექტროენერგიაზე და მაგნიტიზმზე), დენის წყარო, რიოსტატი, გასაღები, დამაკავშირებელი მავთულები, კომპასი.

დემოები:

გაკვეთილის სტრუქტურა და მიმდინარეობა.

გაკვეთილის ეტაპი

სასცენო დავალებები

აქტივობა

მასწავლებლები

აქტივობა

სტუდენტი

დრო

მოტივაციური - საჩვენებელი კომპონენტი

ორგანიზაციული ეტაპი

ფსიქოლოგიური მომზადება კომუნიკაციისთვის

უზრუნველყოფს ხელსაყრელ განწყობას.

Სამსახურისთვის მომზადება.

პირადი

მოტივაციისა და აქტუალიზაციის ეტაპი (გაკვეთილის თემისა და აქტივობის ერთობლივი მიზნის განსაზღვრა).

ცოდნის განახლებისა და გაკვეთილის მიზნების განსაზღვრის აქტივობების უზრუნველყოფა.

გთავაზობთ თამაშს და გაიმეორეთ თემის ძირითადი ცნებები. გთავაზობთ პოზიციური ამოცანის განხილვას და გაკვეთილის თემის დასახელებას, მიზნის განსაზღვრას.

პასუხის გაცემას, პოზიციური პრობლემის გადაჭრას ცდილობენ. განსაზღვრეთ გაკვეთილის თემა და მიზანი.

ოპერატიული - აღმასრულებელი კომპონენტი

ახალი მასალის სწავლა.

ხელი შეუწყოს მოსწავლეთა აქტივობას პრობლემის დამოუკიდებელ გადაჭრაში.

გთავაზობთ აქტივობების ორგანიზებას შემოთავაზებული ამოცანების მიხედვით.

შეასრულეთ ლაბორატორიული სამუშაოები. იმუშავეთ ინდივიდუალურად, წყვილებში. ზოგადი სამუშაო.

პიროვნული, შემეცნებითი, მარეგულირებელი

ამრეკლავი - შეფასებითი კომპონენტი

ცოდნის კონტროლი და თვითშემოწმება.

მასალის ათვისების ხარისხის იდენტიფიცირება.

გთავაზობთ პრობლემების გადაჭრას.

გადაწყვიტე. უპასუხე. Დისკუსია.

პიროვნული, შემეცნებითი, მარეგულირებელი

შეჯამება, ასახვა.

ყალიბდება ინდივიდის, მისი შესაძლებლობებისა და შესაძლებლობების, უპირატესობებისა და შეზღუდვების ადეკვატური თვითშეფასება.

გთავაზობთ პასუხის გაცემას კითხვარის კითხვებზე „დროა გამოვიტანოთ დასკვნები“.

უპასუხე.

პიროვნული, შემეცნებითი, მარეგულირებელი

საშინაო დავალების წარდგენა.

შესწავლილი მასალის კონსოლიდაცია.

დაფაზე წერა.

ჩაწერილია დღიურში.

პირადი

1. გაიმეორეთ თემის ძირითადი ცნებები. შესასვლელი ტესტირება.

თამაში "განაგრძეთ შეთავაზება".

ნივთიერებებს, რომლებიც იზიდავს რკინის ობიექტებს, ეწოდება ... (მაგნიტები).

გამტარის ურთიერთქმედება დენთან და მაგნიტურ ნემსთან
პირველად აღმოაჩინა დანიელმა მეცნიერმა ... (Oersted).

ურთიერთქმედების ძალები წარმოიქმნება დირიჟორებს შორის, რომლებსაც ეძახიან ... (მაგნიტური).

მაგნიტის ადგილებს, რომლებშიც მაგნიტური ეფექტი ყველაზე მეტად არის გამოხატული, ეწოდება ... (მაგნიტის ბოძები).

ელექტრული დენის მქონე გამტარის გარშემო არის ...
(მაგნიტური ველი).

მაგნიტური ველის წყაროა ... (მოძრავი მუხტი).

7. ხაზები, რომელთა გასწვრივ ღერძები განლაგებულია მაგნიტურ ველში
პატარა მაგნიტურ ისრებს უწოდებენ ... (ძალის მაგნიტური ხაზები).

მაგნიტური ველის ირგვლივ დირიჟორი დენით შეიძლება გამოვლინდეს, მაგალითად, ... (მაგნიტური ნემსის გამოყენებით ან რკინის ფილებით).

9. სხეულებს, რომლებიც დიდხანს ინარჩუნებენ მაგნიტიზაციას, ეწოდებათ ... (მუდმივი მაგნიტები).

10. მაგნიტის იგივე პოლუსები ..., ხოლო საპირისპირო - ... (მოგერიება,

იზიდავენ

2. „შავი ყუთი“.

რა იმალება ყუთში? თქვენ გაიგებთ, თუ გესმით, რა არის საქმე ამბავში დარი წიგნიდან "ელექტროენერგია თავის აპლიკაციებში". ფრანგი მაგის წარმომადგენლობა ალჟირში.

„სცენაზე არის პატარა დაუთოებული ყუთი სახელურით სახურავზე. აუდიტორიიდან უფრო ძლიერ ადამიანს ვუწოდებ. ჩემი გამოწვევის საპასუხოდ საშუალო სიმაღლის, მაგრამ ძლიერი აღნაგობის არაბი გამოვიდა...

- სასამართლოს მიუახლოვდი, - ვთქვი მე, - და ყუთი ავწიე. არაბმა დაიხარა, ყუთი აიღო და ქედმაღლურად ჰკითხა:

- Არაფერი სხვა?

- ცოტაც მოიცადე, - ვუპასუხე მე.

შემდეგ, სერიოზული ჰაერის გამოთქმით, იმპერიული ჟესტი გავაკეთე და საზეიმო ტონით ვუთხარი:

- ახლა ქალზე სუსტი ხარ. სცადეთ ისევ აწიოთ ყუთი.

ძლიერმა კაცმა, რომელსაც სულაც არ ეშინოდა ჩემი ხიბლის, ისევ აიღო ყუთი, მაგრამ ამჯერად ყუთმა წინააღმდეგობა გაუწია და, მიუხედავად არაბის სასოწარკვეთილი მცდელობისა, გაუნძრევლად დარჩა, თითქოს მიჯაჭვული იყო ადგილზე. არაბი ცდილობს ყუთი აწიოს იმდენი ძალით, რომ უზარმაზარი წონა აწიოს, მაგრამ ამაოდ. დაღლილი, სუნთქვაშეკრული და სირცხვილისგან იწვის, ბოლოს ჩერდება. ახლა ის იწყებს ჯადოქრობის ძალის რწმენას“.

(ია.ი. პერელმანის წიგნიდან "გასართობი ფიზიკა. ნაწილი 2".)

Კითხვა.რა არის ჯადოქრობის საიდუმლო?

Დისკუსია. გამოხატონ თავიანთი პოზიცია. „შავი ყუთიდან“ ამოვღებ ხვეულს, რკინის ჩირქებს და გალვანურ უჯრედს.

დემოები:

1) მაგნიტურ ნემსზე სოლენოიდის (სპირალი ბირთვის გარეშე) მოქმედება, რომლის მეშვეობითაც პირდაპირი დენი მიედინება;

2) სოლენოიდის (სპირალი ბირთვით), რომლის მეშვეობითაც გადის პირდაპირი დენი, არმატურაზე მოქმედება;

3) რკინის ნარჩენების მოზიდვა ბირთვით ხვეულით.

ისინი ასკვნიან რა არის ელექტრომაგნიტი და აყალიბებენ გაკვეთილის მიზანს და ამოცანებს.

3. ლაბორატორიული სამუშაოების შესრულება.

ხვეულს, რომლის შიგნით არის რკინის ბირთვი, ე.წ ელექტრომაგნიტი.ელექტრომაგნიტი მრავალი ტექნიკური მოწყობილობის ერთ-ერთი მთავარი ნაწილია. მე გთავაზობთ შეაგროვოთ ელექტრომაგნიტი და დაადგინოთ რაზე იქნება დამოკიდებული მისი მაგნიტური ეფექტი.

ლაბორატორია #8

"ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მოქმედების ტესტირება"

სამუშაოს მიზანი: დასრულებული ნაწილებიდან ელექტრომაგნიტის აწყობა და გამოცდილებით შემოწმება, თუ რაზეა დამოკიდებული მისი მაგნიტური მოქმედება.

ინსტრუქციები სამუშაოსთვის

დავალება ნომერი 1.გააკეთეთ ელექტრული წრე ბატარეისგან, კოჭისგან, გასაღებისგან, აკავშირებს ყველაფერს სერიულად. დახურეთ წრე და გამოიყენეთ კომპასი კოჭის მაგნიტური პოლუსების დასადგენად. გადაიტანეთ კომპასი კოჭის ღერძის გასწვრივ იმ მანძილზე, რომელზედაც ხვეულის მაგნიტური ველის ეფექტი კომპასის ნემსზე უმნიშვნელოა. ჩადეთ რკინის ბირთვი ხვეულში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის მოქმედებას ნემსზე. გააკეთე დასკვნა.

დავალება ნომერი 2.აიღეთ ორი ხვეული რკინის ბირთვით, მაგრამ სხვადასხვა რაოდენობის მონაცვლეობით. შეამოწმეთ ბოძები კომპასით. განსაზღვრეთ ელექტრომაგნიტების გავლენა ისრზე. შეადარე და გამოიტანე დასკვნა.

დავალების ნომერი 3. ჩადეთ რკინის ბირთვი ხვეულში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის ეფექტს ისრზე. გამოიყენეთ რიოსტატი დენის შესაცვლელად წრედში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის მოქმედებას ისრზე. გააკეთე დასკვნა.

ისინი მუშაობენ სტატიკურ წყვილებში.

1 რიგი - დავალება ნომერი 1; 2 რიგი - დავალება ნომერი 2; 3 რიგი - დავალება ნომერი 3. ისინი ცვლიან დავალებებს.

1 რიგი - დავალება ნომერი 3; 2 რიგი - დავალება ნომერი 1; 3 რიგი - დავალება ნომერი 2.ისინი ცვლიან დავალებებს.

1 რიგი - დავალება ნომერი 2; 2 რიგი - დავალება ნომერი 3; 3 რიგი - დავალება ნომერი 1.ისინი ცვლიან დავალებებს.

მუშაობა წყვილ ცვლაში.

ექსპერიმენტების დასასრულს,დასკვნები:

1. თუ ელექტრული დენი გადის ხვეულში, მაშინ ხვეული ხდება მაგნიტი;

2. კოჭის მაგნიტური მოქმედება შეიძლება გაძლიერდეს ან შესუსტდეს:
კოჭის მობრუნების რაოდენობის შეცვლით;

3. კოჭში გამავალი დენის სიძლიერის შეცვლა;

4. რკინის ან ფოლადის ბირთვის ჩასმა კოჭში.

ფურცელი თავსტრენინგი, თავსამოწმებს და თავსშეფასებები.

1. შესასვლელი ტესტირება.თამაში "განაგრძეთ შეთავაზება".

1.__________________________

2.__________________________

3.__________________________

4.__________________________

5.__________________________

6.__________________________

7.__________________________

8.__________________________

9.__________________________

10._________________________

2. ლაბორატორიული სამუშაო No8 „ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მოქმედების გამოცდა“

სამუშაოს მიზანი: დასრულებული ნაწილებიდან _______________ შეკრიბოთ და გამოცდილებით გადაამოწმოთ, რაზეა დამოკიდებული _____________ მოქმედება.

მოწყობილობები და მასალები: გალვანური უჯრედი, რიოსტატი, გასაღები, დამაკავშირებელი მავთულები, კომპასი, ელექტრომაგნიტის ასაწყობი ნაწილები.

პროგრესი.

დავალება ნომერი 1.

დავალება ნომერი 2.

დავალება ნომერი 3.

განცხადება

სრულიად ვეთანხმები

ნაწილობრივ ვეთანხმები

ნაწილობრივ არ ვეთანხმები

სრულიად არ ვეთანხმები

შევიძინე ბევრი ახალი ინფორმაცია გაკვეთილის თემაზე

თავს კომფორტულად ვგრძნობდი

გაკვეთილზე მიღებული ინფორმაცია სამომავლოდ გამომადგება.

გაკვეთილის თემაზე ყველა ჩემს კითხვაზე მივიღე პასუხი.

ამ ინფორმაციას აუცილებლად გავუზიარებ ჩემს მეგობრებს.

    ძაბვის გაზომვა ელექტრული წრედის სხვადასხვა ნაწილში.

    გამტარის წინააღმდეგობის განსაზღვრა ამმეტრისა და ვოლტმეტრის გამოყენებით.

    ობიექტური: ისწავლეთ როგორ გავზომოთ წრედის მონაკვეთის ძაბვა და წინააღმდეგობა.

    მოწყობილობები და მასალები: დენის წყარო, სპირალური რეზისტორები (2 ც.), ამპერმეტრი და ვოლტმეტრი, რიოსტატი, გასაღები, დამაკავშირებელი მავთულები.

    ინსტრუქციები სამუშაოსთვის:

  1. აკრიფეთ წრე, რომელიც შედგება დენის წყაროსგან, გასაღებისგან, ორი სპირალისგან, რიოსტატისგან, სერიულად დაკავშირებული ამმეტრისგან. რეოსტატის ძრავა მდებარეობს დაახლოებით შუაში.
  2. დახაზეთ თქვენ მიერ აწყობილი წრედის დიაგრამა და აჩვენეთ მასზე სად არის დაკავშირებული ვოლტმეტრი თითოეულ სპირალზე და ორ სპირალზე ძაბვის გაზომვისას.
  3. გაზომეთ დენი I წრეში, ძაბვები U 1, U 2 თითოეული სპირალის ბოლოებზე და ძაბვა U 1.2 წრედის ორი სპირალისგან შემდგარ განყოფილებაში.
  4. გაზომეთ ძაბვა რეოსტატზე U გვ. ხოლო მიმდინარე წყაროს პოლუსებზე U. შეიყვანეთ მონაცემები ცხრილში (ექსპერიმენტი No1):
      გამოცდილების ნომერი
    №1 №2
    მიმდინარე მე, ა
    ძაბვა U 1, V
    ძაბვა U 2, V
    ძაბვა U 1.2 ვ
    ძაბვა U გვ. , AT
    ძაბვა U, V
    წინააღმდეგობა R 1, Ohm
    წინააღმდეგობა R 2, Ohm
    წინააღმდეგობა R 1.2, Ohm
    წინააღმდეგობა R პ. ოჰ
  1. რეოსტატის გამოყენებით შეცვალეთ მიკროსქემის წინააღმდეგობა და გაიმეორეთ გაზომვები, შედეგები ჩაწერეთ ცხრილში (ექსპერიმენტი No2).
  2. გამოთვალეთ U 1 +U 2 ძაბვის ჯამი ორივე სპირალზე და შეადარეთ U 1.2 ძაბვას. გააკეთე დასკვნა.
  3. გამოთვალეთ ძაბვების ჯამი U 1.2 + U გვ. და შეადარე ძაბვა U. გააკეთე დასკვნა.
  4. თითოეული ინდივიდუალური გაზომვიდან გამოთვალეთ წინააღმდეგობები R 1 , R 2 , R 1.2 და R p. . გამოიტანეთ საკუთარი დასკვნები.

    ლაბორატორია #10

    რეზისტორების პარალელური შეერთების კანონების შემოწმება.

    ობიექტური: შეამოწმეთ რეზისტორების პარალელური შეერთების კანონები (დენებზე და წინაღობებზე) დაიმახსოვრეთ და ჩამოწერეთ ეს კანონები.

    მოწყობილობები და მასალები: დენის წყარო, სპირალური რეზისტორები (2 ც.), ამპერმეტრი და ვოლტმეტრი, გასაღები, დამაკავშირებელი მავთულები.

    ინსტრუქციები სამუშაოსთვის:

  1. ყურადღებით გაითვალისწინეთ რა არის მითითებული ვოლტმეტრისა და ამმეტრის პანელზე. განსაზღვრეთ გაზომვების საზღვრები, დაყოფის ფასი. გამოიყენეთ ცხრილი ამ ინსტრუმენტების ინსტრუმენტული შეცდომების საპოვნელად. ჩაწერეთ მონაცემები რვეულში.
  2. აკრიფეთ წრე, რომელიც შედგება დენის წყაროს, გასაღების, ამპერმეტრისა და პარალელურად დაკავშირებული ორი სპირალისგან.
  3. დახაზეთ თქვენს მიერ აწყობილი მიკროსქემის დიაგრამა და აჩვენეთ მასზე სად არის დაკავშირებული ვოლტმეტრი დენის წყაროს პოლუსებზე და ორ სპირალზე ძაბვის გაზომვისას, ასევე როგორ დააკავშიროთ ამპერმეტრი დენის გასაზომად თითოეულში. რეზისტორების.
  4. მასწავლებლის მიერ შემოწმების შემდეგ დახურეთ წრე.
  5. გაზომეთ დენი I წრედში, ძაბვა U დენის წყაროს პოლუსებზე და ძაბვა U 1.2 წრედის ორი სპირალისგან შემდგარ მონაკვეთში.
  6. გაზომეთ დინებები I 1 და I 2 თითოეულ სპირალში. შეიყვანეთ მონაცემები ცხრილში:
  1. გამოთვალეთ წინაღობები R 1 და R 2, ასევე გამტარობა γ 1 და γ 2, თითოეული სპირალის, წინაღობა R და გამტარობა γ 1.2 ორი პარალელურად დაკავშირებული სპირალის მონაკვეთის. (გამტარობა არის წინაღობის ორმხრივი: γ=1/ R Ohm -1).
  2. გამოთვალეთ I 1 + I 2 დენების ჯამი ორივე სპირალზე და შეადარეთ დენის ძალა I. გამოიტანეთ დასკვნა.
  3. გამოთვალეთ γ 1 + γ 2 გამტარებლობის ჯამი და შეადარეთ გამტარობა γ. გააკეთე დასკვნა.
  1. შეაფასეთ გაზომვის პირდაპირი და არაპირდაპირი შეცდომები.

ლაბორატორია #11

ელექტრო გამათბობელის სიმძლავრისა და ეფექტურობის განსაზღვრა.

მოწყობილობები და მასალები:

საათი, ლაბორატორიული ელექტრომომარაგება, ლაბორატორიული ელექტრო გამაცხელებელი, ამპერმეტრი, ვოლტმეტრი, გასაღები, დამაკავშირებელი მავთულები, კალორიმეტრი, თერმომეტრი, სასწორი, ჭიქა, ჭურჭელი წყლით.

ინსტრუქციები სამუშაოსთვის:

  1. აწონეთ კალორიმეტრის შიდა ჭიქა.
  2. ჩაასხით 150-180 მლ წყალი კალორიმეტრში და ჩაუშვით მასში ელექტრო გამათბობელის ხვეული. წყალი მთლიანად უნდა ფარავდეს ხვეულს. გამოთვალეთ კალორიმეტრში ჩასხმული წყლის მასა.
  3. აკრიფეთ ელექტრული წრე, რომელიც შედგება დენის წყაროსგან, გასაღებისგან, ელექტრო გამაცხელებლისგან (მდებარეობს კალორიმეტრში) და სერიულად დაკავშირებული ამპერმეტრისგან. შეაერთეთ ვოლტმეტრი ელექტრო გამათბობელზე ძაბვის გასაზომად. დახაზეთ ამ წრედის სქემატური დიაგრამა.
  4. გაზომეთ წყლის საწყისი ტემპერატურა კალორიმეტრში.
  5. მასწავლებლის მიერ მიკროსქემის შემოწმების შემდეგ, დახურეთ იგი, აღნიშნეთ მისი ჩართვის მომენტი.
  6. გაზომეთ დენი გამათბობელში და ძაბვა მის ტერმინალებზე.
  7. გამოთვალეთ ელექტრო გამათბობლის მიერ გამომუშავებული სიმძლავრე.
  8. გათბობის დაწყებიდან 15 - 20 წუთის შემდეგ (გაითვალისწინეთ ეს დრო), კვლავ გაზომეთ წყლის ტემპერატურა კალორიმეტრში. ამავდროულად, შეუძლებელია ელექტრო გამათბობელის სპირალზე თერმომეტრით შეხება. გამორთეთ წრე.
  9. გამოთვალეთ სასარგებლო Q - წყლის მიერ მიღებული სითბოს რაოდენობა და კალორიმეტრი.
  10. გამოთვალეთ Q ჯამი, - ელექტრო გამათბობლის მიერ გამოთავისუფლებული სითბოს რაოდენობა გაზომილი დროის განმავლობაში.
  11. გამოთვალეთ ლაბორატორიული ელექტრო გათბობის ინსტალაციის ეფექტურობა.

    გამოიყენეთ ცხრილის მონაცემები სახელმძღვანელოდან „ფიზიკა. მე-8 კლასი." რედაქტირებულია A.V. პერიშკინი.

ლაბორატორია #12

კოჭის მაგნიტური ველის შესწავლა დენით. ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მუშაობის ტესტირება.

C ნაძვის ნამუშევარი: 1. გამოიკვლიეთ კოჭის მაგნიტური ველი დენით მაგნიტური ნემსის გამოყენებით, განსაზღვრეთ ამ კოჭის მაგნიტური პოლუსები; 2. შეკრიბეთ ელექტრომაგნიტი მზა ნაწილებიდან და გამოცდილებით შეამოწმეთ მისი მაგნიტური ეფექტი.

მოწყობილობები და მასალები: ლაბორატორიული კვების წყარო, რეოსტატი, გასაღები, ამპემეტრი, დამაკავშირებელი მავთულები, კომპასი, ელექტრომაგნიტის ასაწყობი ნაწილები, სხვადასხვა ლითონის საგნები (მიხაკები, მონეტები, ღილები და ა.შ.).

ინსტრუქციები სამუშაოსთვის:

  1. შექმენით ელექტრული წრე დენის წყაროდან, კოჭიდან, რიოსტატიდან და გასაღებიდან, დააკავშირეთ ყველაფერი სერიულად. დახურეთ წრე და გამოიყენეთ კომპასი კოჭის მაგნიტური პოლუსების დასადგენად. შეასრულეთ ექსპერიმენტის სქემატური ნახაზი, მიუთითეთ მასზე კოჭის ელექტრული და მაგნიტური პოლუსები და ასახავს მისი მაგნიტური ხაზების გარეგნობას.
  2. გადაიტანეთ კომპასი კოჭის ღერძის გასწვრივ იმ მანძილზე, რომელზედაც ხვეულის მაგნიტური ველის ეფექტი კომპასის ნემსზე უმნიშვნელოა. ჩადეთ ფოლადის ბირთვი ხვეულში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის მოქმედებას ისრზე. გააკეთე დასკვნა.
  3. გამოიყენეთ რიოსტატი დენის შესაცვლელად წრედში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის მოქმედებას ისრზე. გააკეთე დასკვნა.
  4. აკრიფეთ რკალისებური მაგნიტი ასაწყობი ნაწილებისგან. დააკავშირეთ მაგნიტის ხვეულები სერიულად ისე, რომ საპირისპირო მაგნიტური პოლუსები მიიღება მათ თავისუფალ ბოლოებზე. შეამოწმეთ ბოძები კომპასით. გამოიყენეთ კომპასი, რათა დაადგინოთ სად არის მაგნიტის ჩრდილოეთი და სად სამხრეთი პოლუსი.
  5. მიღებული ელექტრომაგნიტის გამოყენებით, დაადგინეთ, რომელი სხეული იზიდავს მას და რომელი არა. ჩაწერეთ შედეგი ბლოკნოტში.
  6. მოხსენებაში ჩამოთვალეთ თქვენთვის ცნობილი ელექტრომაგნიტების აპლიკაციები.
  7. გააკეთეთ დასკვნა შესრულებული სამუშაოდან.

ლაბორატორია #13

შუშის რეფრაქციული ინდექსის განსაზღვრა

მიზანი:

განსაზღვრეთ ტრაპეციის ფორმის მინის ფირფიტის გარდატეხის ინდექსი.

მოწყობილობები და მასალები:

ტრაპეციის ფორმის მინის ფირფიტა სიბრტყე პარალელური კიდეებით, 4 საკერავი ქინძისთავით, პროტრაქტორი, კვადრატი, ფანქარი, ფურცელი, ქაფის უგულებელყოფა.

ინსტრუქციები მუშაობისთვის:

  1. ქაფის ბალიშზე დადეთ ქაღალდის ფურცელი.
  2. ფურცელზე დადეთ სიბრტყე პარალელური შუშის ფირფიტა და ფანქრით დახაზეთ მისი კონტურები.
  3. აწიეთ ქაფის საფენი და, ფირფიტის გადაადგილების გარეშე, მიამაგრეთ ქინძისთავები 1 და 2 ფურცელზე. ამ შემთხვევაში, თქვენ უნდა შეხედოთ ქინძისთავებს ჭიქიდან და მიამაგროთ ქინძისთავები 2 ისე, რომ ქინძისთავები 1 არ იყოს ხილული მის უკან.
  4. გადაიტანეთ ქინძისთავი 3, სანამ ის არ შეესაბამება შუშის ფირფიტაში 1 და 2 ქინძისთავების წარმოსახვით გამოსახულებებს (იხ. ნახ. ა)).
  5. გაავლეთ სწორი ხაზი 1 და 2 წერტილებში. 3 წერტილის გავლით 12 წრფის პარალელურად დახაზეთ სწორი ხაზი (ნახ. ბ)) შეაერთეთ O 1 და O 2 წერტილები (ნახ. გ)).

    6. დახაზეთ ჰაერ-მინის ინტერფეისის პერპენდიკულარული O 1 წერტილში. მიუთითეთ დაცემის კუთხე α და გარდატეხის კუთხე γ.

    7. გაზომეთ დაცემის კუთხე α და გარდატეხის კუთხე γ გამოყენებით

    პროტრაქტორი. ჩაწერეთ გაზომვის მონაცემები.

  1. გამოიყენეთ კალკულატორი ან ბრედისის ცხრილები ცოდვის საპოვნელადა და იმღერე . განსაზღვრეთ მინის გარდატეხის ინდექსი n Art. ჰაერთან შედარებით, ჰაერის n woz-ის აბსოლუტური რეფრაქციული ინდექსის გათვალისწინებით.@ 1.

    .

  1. თქვენ შეგიძლიათ განსაზღვროთ n ხელოვნება. და სხვა გზით, ნახ. დ). ამისთვის აუცილებელია ჰაერ-მინის ინტერფეისის პერპენდიკულარული გაგრძელება რაც შეიძლება ქვევით და მასზე თვითნებური A წერტილის მონიშვნა.შემდეგ წყვეტილი ხაზებით გააგრძელეთ დაცემის და რეფრაქციული სხივები.
  2. ჩამოაგდეთ A წერტილიდან პერპენდიკულარები ამ გაფართოებებზე - AB და AC.Ð AO 1 C = a , Ð AO 1 B = g . სამკუთხედები AO 1 B და AO 1 C მართკუთხაა და აქვთ იგივე ჰიპოტენუზა O 1 A.
  3. sin a \u003d sin g \u003d n ქ. =
  4. ამრიგად, AC და AB გაზომვით, შეიძლება გამოვთვალოთ მინის ფარდობითი რეფრაქციული ინდექსი.
  5. შეაფასეთ მიღებული გაზომვების შეცდომა.

Თემა: ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მუშაობის ტესტირება.

მიზანი: შეაგროვეთ ელექტრომაგნიტი მზა ნაწილებიდან და გამოცდილებით შეამოწმეთ მისი მაგნიტური ეფექტი.

აღჭურვილობა:

  • დენის წყარო (ბატარეა ან აკუმულატორი);
  • რეოსტატი;
  • გასაღები;
  • დამაკავშირებელი მავთულები;
  • კომპასი;
  • ნაწილები ელექტრომაგნიტის ასაწყობად.

ინსტრუქციები სამუშაოსთვის

1. შექმენით ელექტრული წრე დენის წყაროდან, კოჭიდან, რიოსტატიდან და გასაღებიდან, დააკავშირეთ ყველაფერი სერიულად. დახურეთ წრე და გამოიყენეთ კომპასი კოჭის მაგნიტური პოლუსების დასადგენად.

2. გადაიტანეთ კომპასი კოჭის ღერძის გასწვრივ ისეთ მანძილზე, რომ ხვეულის მაგნიტური ველის გავლენა კომპასის ნემსზე უმნიშვნელო იყოს. ჩადეთ რკინის ბირთვი ხვეულში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის მოქმედებას ნემსზე. გააკეთე დასკვნა.

3. გამოიყენეთ რიოსტატი დენის შესაცვლელად წრედში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის ეფექტს ისრზე. გააკეთე დასკვნა.

4. აკრიფეთ რკალის მაგნიტი ასაწყობი ნაწილებიდან. შეაერთეთ ელექტრომაგნიტის ხვეულები ერთმანეთთან სერიით ისე, რომ საპირისპირო მაგნიტური პოლუსები მიიღება მათ თავისუფალ ბოლოებზე. შეამოწმეთ ბოძები კომპასით. გამოიყენეთ კომპასი, რათა დაადგინოთ სად არის მაგნიტის ჩრდილოეთი და სად სამხრეთი პოლუსი.

ლაბორატორია No. 8 _____________________

თარიღი

ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მუშაობის ტესტირება.

სამიზნე: შეაგროვეთ ელექტრომაგნიტი მზა ნაწილებიდან და გამოცდილებით შეამოწმეთ რაზეა დამოკიდებული მისი მაგნიტური ეფექტი.

აღჭურვილობა: ელექტრომომარაგება, რიოსტატი, გასაღები, დამაკავშირებელი მავთულები, კომპასი (მაგნიტური ნემსი), რკალისებური მაგნიტი, ამპერმეტრი, სახაზავი, ელექტრომაგნიტის ასაწყობი ნაწილები (კოჭა და ბირთვი).

Უსაფრთხოების წესები.ყურადღებით წაიკითხეთ წესები და მოაწერეთ ხელი, რომ ეთანხმებით მათ დაცვას..

ფრთხილად! Ელექტროობა! დარწმუნდით, რომ გამტარების იზოლაცია არ არის გატეხილი. მაგნიტურ ველებზე ექსპერიმენტების ჩატარებისას, თქვენ უნდა ამოიღოთ საათი და გადადოთ მობილური ტელეფონი.

მე წავიკითხე წესები და ვეთანხმები მათ დაცვას. ________________________

სტუდენტის ხელმოწერა

პროგრესი.

  1. შეადგინეთ ელექტრული წრე დენის წყაროდან, კოჭიდან, რიოსტატიდან, ამპერმეტრიდან და გასაღებიდან, დააკავშირეთ ისინი სერიულად. დახაზეთ მიკროსქემის შეკრების სქემა.
  1. დახურეთ წრე და გამოიყენეთ მაგნიტური ნემსი კოჭის პოლუსების დასადგენად.

გაზომეთ მანძილი კოჭიდან ნემსამდე L 1 და მიმდინარე I 1 coil.

ჩაწერეთ გაზომვის შედეგები ცხრილში 1.

  1. გადაიტანეთ მაგნიტური ნემსი კოჭის ღერძის გასწვრივ ასეთ მანძილზე L2,

რომელზედაც ხვეულის მაგნიტური ველის გავლენა მაგნიტურ ნემსზე უმნიშვნელოა. გაზომეთ ეს მანძილი და დენიმე 2 ხვეულში. ასევე ჩაწერეთ გაზომვის შედეგები ცხრილში 1.

ცხრილი 1

Coil

ბირთვის გარეშე

L 1 სმ

მე 1, ა

L 2 სმ

მე 2, ა

4. ჩადეთ რკინის ბირთვი კოჭში და დააკვირდით მოქმედებას

ელექტრომაგნიტი ისრზე. გაზომეთ მანძილი L 3 კოჭიდან ისრამდე და

მიმდინარე სიძლიერე I 3 ბირთვის ხვეულში. ჩაწერეთ გაზომვის შედეგები

ცხრილი 2.

  1. გადაიტანეთ მაგნიტური ნემსი ბირთვის კოჭის ღერძის გასწვრივ

მანძილი L 4 , რომელზედაც ხვეულის მაგნიტური ველის მოქმედება მაგნიტურზე

ისარი ოდნავ. გაზომეთ ეს მანძილი და დენიმე 4 კოჭში.

ასევე ჩაწერეთ გაზომვის შედეგები ცხრილში 2.

მაგიდა 2

Coil

ბირთვი

L 3 სმ

მე 3, ა

L 4 სმ

მე 4, ა

  1. შეადარეთ მე-3 პუნქტითა და მე-4 პუნქტით მიღებული შედეგები. Კეთებადასკვნა: ______________

____________________________________________________________________

  1. გამოიყენეთ რიოსტატი, რათა შეცვალოთ დენი წრეში და დააკვირდეთ ეფექტს

ელექტრომაგნიტი ისრზე. Კეთებადასკვნა: _____________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

  1. აკრიფეთ რკალისებური მაგნიტი ასაწყობი ნაწილებისგან. ელექტრომაგნიტური კოჭები

დააკავშირეთ ერთმანეთთან სერიულად ისე, რომ საპირისპირო მაგნიტური პოლუსები მიიღება მათ თავისუფალ ბოლოებზე. შეამოწმეთ ბოძები კომპასით, დაადგინეთ, სად არის ელექტრომაგნიტის ჩრდილოეთი და სად სამხრეთი პოლუსი. დახაზეთ თქვენს მიერ მიღებული ელექტრომაგნიტის მაგნიტური ველი.

სატესტო კითხვები:

  1. რა მსგავსებაა დენის მქონე კოჭსა და მაგნიტურ ნემსს შორის? __________ ________________________________________________________________________________________________________________
  1. რატომ იზრდება დენის გადამტანი ხვეულის მაგნიტური ეფექტი, თუ მასში შედის რკინის ბირთვი? _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  1. რა არის ელექტრომაგნიტი? რა მიზნებისთვის გამოიყენება ელექტრომაგნიტები (3-5 მაგალითი)? _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________
  1. შესაძლებელია თუ არა ცხენოსანი ელექტრომაგნიტის ხვეულების შეერთება ისე, რომ კოჭის ბოლოებს ერთნაირი ბოძები ჰქონდეს? ________________________
    ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  1. რა პოლუსი გამოჩნდება რკინის ლურსმანის წვეტიან ბოლოში, თუ მაგნიტის სამხრეთ პოლუსი მის თავთან ახლოს იქნება? ახსენით ფენომენი ___________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________

მემორანდუმი "კრემიანოვსკაიას საშუალო სკოლა"

გეგმა - მე-8 კლასში ფიზიკის გაკვეთილის შეჯამება თემაზე:

კოჭის მაგნიტური ველი დენით. ელექტრომაგნიტები და მათი გამოყენება.

მასწავლებელი: სავოსტიკოვი S.V.

გეგმა - მე-8 კლასში ფიზიკის გაკვეთილის შეჯამება თემაზე:

კოჭის მაგნიტური ველი დენით. ელექტრომაგნიტები და მათი გამოყენება.

გაკვეთილის მიზნები:

- საგანმანათლებლო: კოჭის მაგნიტური ველის დენით გაძლიერებისა და შესუსტების გზების შესწავლა; ასწავლიან კოჭის მაგნიტური პოლუსების დენით განსაზღვრას; განიხილეთ ელექტრომაგნიტის მოქმედების პრინციპი და მისი ფარგლები; ასწავლეთ ელექტრომაგნიტის აწყობა
მზა ნაწილები და ექსპერიმენტულად შეამოწმეთ რაზეა დამოკიდებული მისი მაგნიტური ეფექტი;

განმავითარებელი: ცოდნის განზოგადების, გამოყენების უნარის განვითარება
ცოდნა კონკრეტულ სიტუაციებში; ინსტრუმენტული უნარების განვითარება
mi; საგნის მიმართ შემეცნებითი ინტერესის განვითარება;

საგანმანათლებლო: შრომისმოყვარეობის, პრაქტიკული სამუშაოს შესრულებისას სიზუსტის განათლება.

გაკვეთილის ტიპი: კომბინირებული (ინფორმაციული ტექნოლოგიების გამოყენებით).

საგაკვეთილო აღჭურვილობა: კომპიუტერები, საავტორო პრეზენტაცია „ელექტრომაგნიტები“.

აღჭურვილობა ლაბორატორიული სამუშაოებისთვის: დასაკეცი ელექტრომაგნიტი ნაწილებით (განკუთვნილია ფრონტალური ლაბორატორიული სამუშაოებისთვის ელექტროენერგიაზე და მაგნიტიზმზე), დენის წყარო, რიოსტატი, გასაღები, დამაკავშირებელი მავთულები, კომპასი.

დემოები:

1) გამტარის მოქმედება, რომლის მეშვეობითაც მუდმივი

დენი, მაგნიტურ ნემსზე;

2) მაგნიტურ ნემსზე სოლენოიდის (სპირალი ბირთვის გარეშე) მოქმედება, რომლის მეშვეობითაც გადის პირდაპირი დენი;

    ლურსმნით რკინის ნარჩენების მოზიდვა, რომელზედაც
    ჭრილობის მავთული, რომელიც დაკავშირებულია მუდმივ წყაროსთან
    მიმდინარე.

გადაადგილებაგაკვეთილი

ᲛᲔ. ორგანიზების დრო.

გაკვეთილის თემის გამოცხადება.

პ. საბაზისო ცოდნის განახლება(6 წთ).

"განაგრძეთ შეთავაზება"

    ნივთიერებებს, რომლებიც იზიდავს რკინის ობიექტებს, ეწოდება... (მაგნიტები).

    გამტარის ურთიერთქმედება დენთან და მაგნიტურ ნემსთან
    პირველად დანიელმა მეცნიერმა აღმოაჩინა... (ორსტედი).

    დირიჟორებს შორის წარმოიქმნება ურთიერთქმედების ძალები, რომლებსაც ე.წ. (მაგნიტური).

    მაგნიტის ადგილებს, სადაც მაგნიტური ეფექტი ყველაზე ძლიერია, ეწოდება... (მაგნიტის ბოძები).

    ელექტრული დენის მქონე გამტარის გარშემო არის ...
    (მაგნიტური ველი).

    მაგნიტური ველის წყაროა ... (მოძრავი მუხტი).

7. ხაზები, რომელთა გასწვრივ ღერძები განლაგებულია მაგნიტურ ველში
პატარა მაგნიტურ ნემსებს უწოდებენ ... (ძალის მაგიძაფის ხაზები).

    დენის გამტარის გარშემო მაგნიტური ველის აღმოჩენა შესაძლებელია, მაგალითად, ... (მაგნიტური ნემსის გამოყენებით ანრკინის ფილების გამოყენებით).

    თუ მაგნიტი გატეხილია შუაზე, მაშინ პირველი ნაჭერი და მეორე
    მაგნიტის ნაწილს აქვს ბოძები... (ჩრდილოეთი -და სამხრეთი -).

11. სხეულებს, რომლებიც დიდხანს ინარჩუნებენ მაგნიტიზაციას, ეწოდება ... (მუდმივი მაგნიტები).

12. მაგნიტის იგივე პოლუსები ..., ხოლო საპირისპირო - ... (მოგერიებული, მიზიდული).

III. Მთავარი ნაწილი. ახალი მასალის შესწავლა (20 წთ).

სლაიდები #1-2

ფრონტალური გამოკვლევა

    რატომ შეიძლება გამოყენებულ იქნას მაგნიტური ველის შესწავლა
    რკინის ნარჩენები? (მაგნიტურ ველში, ნარჩენები მაგნიტირდება და ხდება მაგნიტური ნემსი)

    რა ჰქვია მაგნიტური ველის ხაზს? (ხაზები, რომლებზეც მცირე მაგნიტური ისრების ღერძი მდებარეობს მაგნიტურ ველში)

    რატომ შემოვიღოთ მაგნიტური ველის ხაზის კონცეფცია? (მაგნიტური ხაზების დახმარებით მოსახერხებელია მაგნიტური ველების გრაფიკულად გამოსახვა)

    როგორ დავანახოთ გამოცდილებით, რომ მაგნიტური ხაზების მიმართულება
    დაკავშირებულია დენის მიმართულებასთან? (როდესაც დირიჟორში დენის მიმართულება იცვლება, ყველა მაგნიტური ნემსი ბრუნავს 180 შესახებ )

სლაიდი №Z

რა საერთო აქვთ ამ ნახატებს? (იხილეთ სლაიდი)და რით განსხვავდებიან ისინი?

სლაიდი #4

შესაძლებელია თუ არა მაგნიტის გაკეთება, რომელსაც მხოლოდ ჩრდილოეთ პოლუსი აქვს? მაგრამ მხოლოდ სამხრეთ პოლუსი? (არ შეიძლებამაგნიტი, რომლის ერთ-ერთი პოლუსი აკლია).

თუ მაგნიტს ორ ნაწილად გაყოფ, იქნება ეს ნაწილები მაგნიტები? (თუ მაგნიტს ნაწილებად დაყოფ, მაშინ ყველაფერინაწილები იქნება მაგნიტები).

რა ნივთიერებების მაგნიტიზაცია შეიძლება? (რკინა, კობალტი,ნიკელი, ამ ელემენტების შენადნობები).

სლაიდი ნომერი 5

მაცივრის მაგნიტები იმდენად პოპულარული გახდა, რომ ისინი საკოლექციოა. ასე რომ, ამ დროისთვის, შეგროვებული მაგნიტების რაოდენობის რეკორდი ეკუთვნის ლუიზ გრინფარბს (აშშ). ამ დროისთვის, გინესის რეკორდების წიგნში, მას აქვს 35000 მაგნიტის რეკორდი.

სლაიდი #6

- შეიძლება თუ არა რკინის ლურსმანი, ფოლადის ხრახნიანი, ალუმინის მავთული, სპილენძის ხვეული, ფოლადის ჭანჭიკის მაგნიტიზირება? (რკინის ლურსმანი, ფოლადის ჭანჭიკი და ფოლადის ხრახნიანი შეიძლება გამოყენებულ იქნასმაგნეტიზირება, მაგრამ ალუმინის მავთული და სპილენძის ხვეული ჩართულიათქვენ არ შეგიძლიათ მაგნიტიზაცია, მაგრამ თუ მათში ელექტრო დენს გაატარებთ, მაშინისინი შექმნიან მაგნიტურ ველს.)

ახსენით სურათებზე ნაჩვენები გამოცდილება (იხილეთ სლაიდი).

სლაიდი ნომერი 7

ელექტრომაგნიტი

ანდრე მარი ამპერი, რომელიც ატარებდა ექსპერიმენტებს კოჭით (სოლენოიდით), აჩვენა მისი მაგნიტური ველის ეკვივალენტობა მუდმივი მაგნიტის ველთან. სოლენოიდი(ბერძნული სოლენიდან - მილი და eidos - ხედი) - მავთულის სპირალი, რომლითაც გადის ელექტრული დენი მაგნიტური ველის შესაქმნელად.

წრიული დენის მაგნიტური ველის შესწავლამ ამპერი მიიყვანა იდეამდე, რომ მუდმივი მაგნეტიზმი აიხსნება ელემენტარული წრიული დენების არსებობით, რომლებიც მიედინება მაგნიტების შემადგენელი ნაწილაკების გარშემო.

მასწავლებელი:მაგნიტიზმი ელექტროენერგიის ერთ-ერთი გამოვლინებაა. როგორ შევქმნათ მაგნიტური ველი კოჭის შიგნით? შეიძლება ამ ველის შეცვლა?

სლაიდები #8-10

მასწავლებელთა გამოსვლები:

    გამტარის მოქმედება, რომლის მეშვეობითაც გადის მუდმივი დენი
    დენი, მაგნიტურ ნემსზე;

    მაგნიტურ ნემსზე სოლენოიდის (სპირალი ბირთვის გარეშე) მოქმედება, რომლის მეშვეობითაც პირდაპირი დენი მიედინება;

    სოლენოიდის მოქმედება (კოჭა ბირთვით), რომლის მიხედვითაც
    პირდაპირი დენი მიედინება მაგნიტური ნემსისკენ;

    რკინის ნარჩენების მოზიდვა ლურსმნით, რომელზედაც დახვეულია მავთული, რომელიც დაკავშირებულია პირდაპირი დენის წყაროსთან.

მასწავლებელი:ხვეული შედგება ხის ჩარჩოზე დაჭრილ მავთულის დიდი რაოდენობით მობრუნებისგან. როდესაც ხვეულში დენია, რკინის ჩირქები იზიდავს მის ბოლოებს, დენის გამორთვისას ისინი ცვივა.

კოჭის შემცველ წრეში ჩავრთავთ რევოსტატს და მისი დახმარებით შევცვლით კოჭში მიმდინარე სიძლიერეს. დენის სიძლიერის მატებასთან ერთად, კოჭის მაგნიტური ველის მოქმედება დენთან ერთად იზრდება, შემცირებით ის სუსტდება.

კოჭის მაგნიტური ეფექტი დენით შეიძლება მნიშვნელოვნად გაიზარდოს მისი შემობრუნების რაოდენობისა და მასში მიმდინარე სიძლიერის შეცვლის გარეშე. ამისათვის თქვენ უნდა ჩასვათ რკინის ღერო (ბირთვი) კოჭის შიგნით. რკინა, | led სპირალის შიგნით, აძლიერებს მის მაგნიტურ ეფექტს.

ხვეულს, რომლის შიგნით არის რკინის ბირთვი, ე.წ ელექტრომაგნიტი. ელექტრომაგნიტი მრავალი ტექნიკური მოწყობილობის ერთ-ერთი მთავარი ნაწილია.

ექსპერიმენტების დასასრულს გამოტანილია დასკვნები:

    თუ ელექტრული დენი მიედინება ხვეულში, მაშინ ხვეული
    ხდება მაგნიტი;

    კოჭის მაგნიტური მოქმედება შეიძლება გაძლიერდეს ან შესუსტდეს:
    კოჭის მობრუნების რაოდენობის შეცვლით;

    კოჭში გამავალი დენის სიძლიერის შეცვლა;

    რკინის ან ფოლადის ბირთვის ჩასმა კოჭში.

სლაიდი #11

მასწავლებელი: ელექტრომაგნიტების გრაგნილები დამზადებულია იზოლირებული ალუმინის ან სპილენძის მავთულისგან, თუმცა არის ზეგამტარი ელექტრომაგნიტებიც. მაგნიტური ბირთვები მზადდება რბილი მაგნიტური მასალებისგან - ჩვეულებრივ ელექტრო ან მაღალი ხარისხის სტრუქტურული ფოლადისგან, თუჯის და თუჯის, რკინა-ნიკელის და რკინა-კობალტის შენადნობებისგან.

ელექტრომაგნიტი არის მოწყობილობა, რომლის მაგნიტური ველი იქმნება მხოლოდ ელექტრული დენის გადინებისას.

სლაიდი #12

დაფიქრდი და უპასუხე

    შეიძლება თუ არა ფრჩხილზე შემოხვეულ მავთულს ეწოდოს ელექტრომაგნიტი? (დიახ.)

    რა განსაზღვრავს ელექტრომაგნიტის მაგნიტურ თვისებებს? (დან
    დენის სიძლიერე, შემობრუნების რაოდენობაზე, მაგნიტურ თვისებებზე ბირთვი, ხვეულის ფორმასა და ზომებზე.)

3. ელექტრომაგნიტში დენი გაუშვა, შემდეგ კი შემცირდა
ორჯერ. როგორ შეიცვალა ელექტრომაგნიტის მაგნიტური თვისებები? (შემცირდა 2-ჯერ.)

სლაიდები #13-15

1-ლისტუდენტი:უილიამ სტარჯენი (1783-1850) - ინგლისელმა ელექტრო ინჟინერმა, შექმნა პირველი ცხენის ფორმის ელექტრომაგნიტი, რომელსაც შეუძლია გაუძლოს საკუთარ წონაზე მეტი დატვირთვა (200 გრამიან ელექტრომაგნიტს შეეძლო დაეჭირა 4 კგ რკინა).

ელექტრომაგნიტი, რომელიც სტურჯენმა აჩვენა 1825 წლის 23 მაისს, ჰგავდა ცხენის ნაჭუჭში მოხრილს, ლაქურ, რკინის ღეროს 30 სმ სიგრძისა და 1,3 სმ დიამეტრის, თავზე დაფარული იზოლირებული სპილენძის მავთულის ერთი ფენით. ელექტრომაგნიტი იწონიდა 3600 გ-ს და საგრძნობლად ძლიერი იყო იმავე მასის ბუნებრივ მაგნიტებზე.

ჯოულმა, პირველივე ღეროს მაგნიტით ექსპერიმენტებით, მოახერხა მისი ამწევი ძალის 20 კგ-მდე აყვანა. ეს ასევე იყო 1825 წელს.

ჯოზეფ ჰენრიმ (1797-1878), ამერიკელმა ფიზიკოსმა, დაასრულა ელექტრომაგნიტი.

1827 წელს ჯ.ჰენრიმ დაიწყო არა ბირთვის, არამედ თავად მავთულის იზოლაცია. მხოლოდ ამის შემდეგ გახდა შესაძლებელი ხვეულების დახვევა რამდენიმე ფენად. ჯ. ჰენრიმ გამოიკვლია მავთულის დახვევის სხვადასხვა მეთოდი ელექტრომაგნიტის მისაღებად. მან შექმნა 29 კგ მაგნიტი, რომელსაც უჭირავს იმ დროს გიგანტური წონა - 936 კგ.

სლაიდები #16-18

მე-2სტუდენტი:ქარხნები იყენებენ ელექტრომაგნიტურ ამწეებს, რომლებსაც შეუძლიათ უზარმაზარი ტვირთის გადატანა შესაკრავების გარეშე. როგორ აკეთებენ ამას?

რკალისებური ელექტრომაგნიტი უჭირავს ანკერს (რკინის ფირფიტას) შეკიდული დატვირთვით. მართკუთხა ელექტრომაგნიტები განკუთვნილია ფურცლების, რელსების და სხვა გრძელი ტვირთის დასაჭერად და შესანარჩუნებლად ტრანსპორტირების დროს.

სანამ ელექტრომაგნიტის გრაგნილში არის დენი, რკინა არც ერთი ნაჭერი არ ჩამოვარდება. მაგრამ თუ გრაგნილში დენი შეწყდა რაიმე მიზეზით, უბედური შემთხვევა გარდაუვალია. და მოხდა ასეთი შემთხვევები.

ერთ ამერიკულ ქარხანაში ელექტრომაგნიტმა ასწია რკინის ჯოხები.

უეცრად, ნიაგარას ჩანჩქერის ელექტროსადგურზე, რომელიც ამარაგებს დენს, მოხდა რაღაც, ელექტრომაგნიტის გრაგნილში დენი გაქრა; ელექტრომაგნიტიდან ლითონის მასა ჩამოვარდა და მთელი სიმძიმით დაეცა მუშის თავზე.

ასეთი ავარიების განმეორების თავიდან ასაცილებლად და ასევე ელექტროენერგიის მოხმარების დაზოგვის მიზნით, დაიწყო სპეციალური მოწყობილობების მოწყობა ელექტრომაგნიტებით: მას შემდეგ, რაც ტრანსპორტირებადი საგნები მაგნიტით აწიეს, ფოლადის ძლიერი ხელკეტები ჩამოიწია და მჭიდროდ დაიხურა. იმ მხარეს, რომლებიც შემდეგ თავად უჭერდნენ დატვირთვას, ხოლო ტრანსპორტირების დროს დენი წყდება.

ელექტრომაგნიტური ტრავერსიები გამოიყენება გრძელი ტვირთის გადასატანად.

საზღვაო ნავსადგურებში, ალბათ, ყველაზე მძლავრი მრგვალი ამწევი ელექტრომაგნიტები გამოიყენება ლითონის ჯართის გადატვირთვისთვის. მათი წონა აღწევს 10 ტონას, ტარების მოცულობა - 64 ტონამდე, ხოლო დამტვრევის ძალა - 128 ტონამდე.

სლაიდები #19-22

მე-3 მოსწავლე:ძირითადად, ელექტრომაგნიტების გამოყენების სფეროა ელექტრო მანქანები და მოწყობილობები, რომლებიც შედის სამრეწველო ავტომატიზაციის სისტემებში, ელექტრული დანადგარების დამცავ მოწყობილობებში. ელექტრომაგნიტების სასარგებლო თვისებები:

    სწრაფად დემაგნიტირება, როდესაც დენი გამორთულია,

    შესაძლებელია ნებისმიერი ზომის ელექტრომაგნიტების დამზადება,

    მუშაობის დროს, თქვენ შეგიძლიათ დაარეგულიროთ მაგნიტური მოქმედება წრეში მიმდინარე სიძლიერის შეცვლით.

ელექტრომაგნიტები გამოიყენება ამწე მოწყობილობებში, ლითონისგან ნახშირის გასაწმენდად, სხვადასხვა ჯიშის თესლის დასალაგებლად, რკინის ნაწილების ჩამოსხმისთვის და მაგნიტოფონებისთვის.

ელექტრომაგნიტები ფართოდ გამოიყენება ინჟინერიაში მათი შესანიშნავი თვისებების გამო.

ერთფაზიანი ალტერნატიული დენის ელექტრომაგნიტები განკუთვნილია სხვადასხვა სამრეწველო და საყოფაცხოვრებო მიზნებისთვის აქტივატორების დისტანციური მართვისთვის. დიდი ამწევი ძალის მქონე ელექტრომაგნიტები გამოიყენება ქარხნებში ფოლადის ან თუჯის ნაწარმის, აგრეთვე ფოლადის და თუჯის ნამსხვრევების, ინგოტების გადასატანად.

ელექტრომაგნიტები გამოიყენება ტელეგრაფში, ტელეფონში, ელექტრო ზარში, ელექტროძრავაში, ტრანსფორმატორში, ელექტრომაგნიტურ რელეში და ბევრ სხვა მოწყობილობაში.

როგორც სხვადასხვა მექანიზმის ნაწილი, ელექტრომაგნიტები გამოიყენება როგორც ძრავა მანქანების სამუშაო ორგანოების აუცილებელი მთარგმნელობითი მოძრაობის (მობრუნების) განსახორციელებლად ან დამჭერი ძალის შესაქმნელად. ეს არის ელექტრომაგნიტები ამწევი მანქანებისთვის, ელექტრომაგნიტები კლატჩებისა და მუხრუჭებისთვის, ელექტრომაგნიტები, რომლებიც გამოიყენება სხვადასხვა დამწყებებში, კონტაქტორები, კონცენტრატორები, ელექტრო საზომი ხელსაწყოები და ა.შ.

სლაიდი #23

მე-4 სტუდენტი:ბრაიან ტუეიტსი, Walker Magnetics-ის აღმასრულებელი დირექტორი, ამაყობს წარმოგიდგენთ მსოფლიოში ყველაზე დიდ შეჩერებულ ელექტრომაგნიტს. მისი წონა (88 ტონა) დაახლოებით 22 ტონით მეტია, ვიდრე გინესის რეკორდების წიგნის ამჟამინდელი გამარჯვებული აშშ-დან. მისი ტარების მოცულობა დაახლოებით 270 ტონაა.

მსოფლიოში ყველაზე დიდი ელექტრომაგნიტი გამოიყენება შვეიცარიაში. რვაკუთხა ელექტრომაგნიტი შედგება 6400 ტონა დაბალნახშირბადოვანი ფოლადისგან დამზადებული ბირთვისა და 1100 ტონა წონის ალუმინის ხვეულისგან, კოჭა შედგება 168 ბრუნისაგან, რომელიც ფიქსირდება ელექტრო შედუღებით ჩარჩოზე. 30 ათასი A დენი, რომელიც გადის კოჭში, ქმნის მაგნიტურ ველს 5 კილოგაუს სიმძლავრით. ელექტრომაგნიტის ზომები, რომელიც აღემატება 4 სართულიანი შენობის სიმაღლეს, არის 12x12x12 მ, საერთო წონა კი 7810 ტონაა, მის დამზადებას მეტი ლითონი დასჭირდა, ვიდრე ეიფელის კოშკის აშენებას.

მსოფლიოში ყველაზე მძიმე მაგნიტის დიამეტრი 60 მეტრია და იწონის 36 ათას ტონას, ის გაკეთდა 10 ტევ სინქროფაზოტრონისთვის, რომელიც დამონტაჟებულია დუბნაში, მოსკოვის რეგიონში, ბირთვული კვლევების ერთობლივ ინსტიტუტში.

დემონსტრაცია: ელექტრომაგნიტური ტელეგრაფი.

    დაფიქსირება (4 წთ).

3 ადამიანი კომპიუტერზე აკეთებს სამუშაოს "რეშალკინი" თემაზე "ელექტრომაგნიტი" საიტიდან
სლაიდი #24

    რა არის ელექტრომაგნიტი? (რკინის ბირთვის კოჭა)

    რა გზებით შეიძლება გაიზარდოს ხვეულის მაგნიტური ეფექტი

მიმდინარე? (კოჭის მაგნიტური ეფექტი შეიძლება გაძლიერდეს:
კოჭის მობრუნების რაოდენობის შეცვლით, კოჭში გამავალი დენის შეცვლით, რკინის ან ფოლადის ბირთვის ჩასმა კოჭში.)

    რა მიმართულებით არის დამონტაჟებული მიმდინარე კოჭა?
    შეჩერებულია გრძელ თხელ გამტარებლებზე? რა მსგავსებაა
    აქვს მაგნიტური ნემსი?

4. რა მიზნებისთვის გამოიყენება ელექტრომაგნიტები ქარხნებში?

    პრაქტიკული ნაწილი (12 წთ).


სლაიდი #25

ლაბორატორიული სამუშაო.

No8 ლაბორატორიული სამუშაოს სტუდენტების მიერ თვითშესრულება“ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მოქმედების ტესტირება, ფიზიკა-8 სახელმძღვანელოს გვ.175 (ავტორი A3. Peryshkin, Bustard, 2009).

სლა იდეები No25-26

შეჯამება და შეფასება.

VI. Საშინაო დავალება.

2. დაასრულეთ სახლის კვლევის პროექტი „Motor for
წუთი" (ინსტრუქცია ეძლევა თითოეულ მოსწავლეს სამუშაოსთვის
სახლში, იხილეთ დანართი).

პროექტი "ძრავა 10 წუთში"

ყოველთვის საინტერესოა ცვალებად ფენომენებზე დაკვირვება, განსაკუთრებით თუ თქვენ თვითონ მონაწილეობთ ამ ფენომენების შექმნაში. ახლა ჩვენ ავაწყობთ უმარტივეს (მაგრამ რეალურად მოქმედ) ელექტროძრავას, რომელიც შედგება დენის წყაროს, მაგნიტისა და მავთულის პატარა კოჭისგან, რომელსაც ასევე თავად გავაკეთებთ. არსებობს საიდუმლო, რომელიც აქცევს ნივთების ამ კომპლექტს ელექტროძრავად; საიდუმლო, რომელიც არის ჭკვიანი და საოცრად მარტივი. აი რა გვჭირდება:

    1.5 V ბატარეა ან დატენვის ბატარეა;

    დამჭერი ბატარეის კონტაქტებით;

1 მეტრი მავთული მინანქრის იზოლაციით (დიამეტრი 0,8-1 მმ);

0,3 მეტრი შიშველი მავთული (დიამეტრი 0,8-1 მმ).

ჩვენ დავიწყებთ კოჭის დახვევით, ძრავის ნაწილის, რომელიც ტრიალებს. იმისათვის, რომ კოჭა საკმარისად თანაბარი და მრგვალი იყოს, ჩვენ მას ვახვევთ შესაბამის ცილინდრულ ჩარჩოზე, მაგალითად, AA ბატარეაზე.

თითოეულ ბოლოში 5 სმ მავთულს ვტოვებთ, ცილინდრულ ჩარჩოზე ვახვევთ 15-20 ბრუნს. ნუ ეცდებით კოჭის ზედმეტად მჭიდროდ და თანაბრად შემოხვევას, თავისუფლების მცირე ხარისხი ხელს შეუწყობს კოჭის უკეთესად შენარჩუნებას.

ახლა ფრთხილად ამოიღეთ ხვეული ჩარჩოდან, შეეცადეთ შეინარჩუნოთ მიღებული ფორმა.

შემდეგ მავთულის თავისუფალი ბოლოები რამდენჯერმე შემოახვიეთ მოხვევების გარშემო, რათა შეინარჩუნოთ ფორმა, დარწმუნდით, რომ ახალი შესაკრავი მოხვევები ზუსტად ერთმანეთის საპირისპიროა.

კოჭა ასე უნდა გამოიყურებოდეს:

ახლა დროა საიდუმლო, ფუნქცია, რომელიც აიძულებს ძრავას იმუშაოს. ეს არის დახვეწილი და არააშკარა ტექნიკა და ძალიან რთულია იმის დადგენა, თუ როდის მუშაობს ძრავა. ადამიანებიც კი, რომლებმაც ბევრი რამ იციან ძრავების მუშაობის შესახებ, შეიძლება გაკვირვებული აღმოჩნდნენ ამ საიდუმლოს აღმოჩენით.

დაჭერით კოჭა ვერტიკალურად, მოათავსეთ კოჭის ერთ-ერთი თავისუფალი ბოლო მაგიდის კიდეზე. ბასრი დანით ამოიღეთ იზოლაციის ზედა ნახევარი ხვეულის (სამაგრის) ერთი თავისუფალი ბოლოდან, ქვედა ნახევარი ხელუხლებელი დატოვეთ. იგივე გააკეთეთ ხვეულის მეორე ბოლოზე, დარწმუნდით, რომ მავთულის შიშველი ბოლოები მიმართულია კოჭის ორ თავისუფალ ბოლოზე.

რა აზრი აქვს ამ მიდგომას? ხვეული დაეყრება შიშველი მავთულისგან დამზადებულ ორ დამჭერს. ეს დამჭერები დამაგრდება ბატარეის სხვადასხვა ბოლოებზე ისე, რომ ელექტრული დენი მიედინება ერთი დამჭერიდან კოჭის მეშვეობით მეორე დამჭერამდე. მაგრამ ეს მოხდება მხოლოდ მაშინ, როდესაც მავთულის შიშველი ნახევრები დაბლა ჩამოიწევს, მფლობელებს ეხება.

ახლა თქვენ უნდა გააკეთოთ საყრდენი კოჭისთვის. ის
მხოლოდ მავთულის ხვეულები, რომლებიც მხარს უჭერენ ხვეულს და საშუალებას აძლევს მას დატრიალდეს. ისინი მზადდება შიშველი მავთულისგან, ასე რომ
როგორ, გარდა კოჭის საყრდენისა, მათ უნდა მიაწოდონ მას ელექტრული დენი. უბრალოდ შეფუთეთ უიზოლირებული პროს თითოეული ნაჭერი
წყალი პატარა ფრჩხილის გარშემო - მიიღეთ ჩვენი სწორი ნაწილი
ძრავა.

ჩვენი პირველი ძრავის საფუძველი იქნება ბატარეის დამჭერი. ის ასევე იქნება შესაფერისი ბაზა, რადგან ბატარეის დამონტაჟებით, ის საკმარისად მძიმე იქნება, რომ ძრავა არ შერყევა. აკრიფეთ ხუთი ცალი, როგორც სურათზეა ნაჩვენები (თავიდან მაგნიტის გარეშე). დაადეთ მაგნიტი ბატარეის თავზე და ნაზად დააწექით კოჭას...

თუ სწორად გაკეთდა, ბორბალი დაიწყებს სწრაფად ტრიალს!

იმედი მაქვს, რომ ყველაფერი პირველად გამოგივა. თუ, მიუხედავად ამისა, ძრავა არ მუშაობს, ყურადღებით შეამოწმეთ ყველა ელექტრული კავშირი. ხვეული თავისუფლად ბრუნავს? არის მაგნიტი საკმარისად ახლოს? თუ საკმარისი არ არის, დააინსტალირეთ დამატებითი მაგნიტები ან მორთეთ მავთულის დამჭერები.

როდესაც ძრავა იწყება, ერთადერთი, რასაც ყურადღება უნდა მიაქციოთ არის ის, რომ ბატარეა არ გადახურდეს, რადგან დენი საკმარისად დიდია. უბრალოდ ამოიღეთ კოჭა და წრე დაირღვევა.

აჩვენეთ თქვენი ძრავის მოდელი თქვენს კლასელებს და მასწავლებელს ფიზიკის შემდეგ გაკვეთილზე. დაე, თანაკლასელების კომენტარები და მასწავლებლის შეფასება თქვენი პროექტის შესახებ გახდეს სტიმული ფიზიკური მოწყობილობების შემდგომი წარმატებული დიზაინისა და თქვენს გარშემო არსებული სამყაროს ცოდნისთვის. წარმატებებს გისურვებთ!

ლაბორატორია #8

"ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მოქმედების ტესტირება"

მიზანი:შეაგროვეთ ელექტრომაგნიტი მზა ნაწილებიდან და გამოცდილებით შეამოწმეთ რაზეა დამოკიდებული მისი მაგნიტური ეფექტი.

მოწყობილობები და მასალები:სამი ელემენტის ბატარეა (ან აკუმულატორები), რიოსტატი, გასაღები, დამაკავშირებელი მავთულები, კომპასი, ელექტრომაგნიტის ასაწყობი ნაწილები.

ინსტრუქციები სამუშაოსთვის

1. შექმენით ელექტრული წრე ბატარეისგან, კოჭისგან, რეოსტატისა და გასაღებისგან, დააკავშირეთ ყველაფერი სერიულად. დახურეთ წრე და გამოიყენეთ კომპასი კოჭის მაგნიტური პოლუსების დასადგენად.

    გადაიტანეთ კომპასი კოჭის ღერძის გასწვრივ იმ მანძილზე, რომელზედაც ხვეულის მაგნიტური ველის ეფექტი კომპასის ნემსზე უმნიშვნელოა. ჩადეთ რკინის ბირთვი ხვეულში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის მოქმედებას ნემსზე. გააკეთე დასკვნა.

    გამოიყენეთ რიოსტატი დენის შესაცვლელად წრედში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის მოქმედებას ისრზე. გააკეთე დასკვნა.

    აკრიფეთ რკალისებური მაგნიტი ასაწყობი ნაწილებისგან. შეაერთეთ ელექტრომაგნიტის ხვეულები სერიულად ერთმანეთთან ისე, რომ საპირისპირო მაგნიტური პოლუსები მიიღება მათ თავისუფალ ბოლოებზე. შეამოწმეთ ბოძები კომპასით. გამოიყენეთ კომპასი, რათა დაადგინოთ სად არის მაგნიტის ჩრდილოეთი და სად სამხრეთი პოლუსი.

ელექტრომაგნიტური ტელეგრაფის ისტორია

AT მსოფლიოში ელექტრომაგნიტური ტელეგრაფი გამოიგონა რუსმა მეცნიერმა და დიპლომატმა პაველ ლვოვიჩ შილინგმა 1832 წელს. მივლინებაში ყოფნისას ჩინეთსა და სხვა ქვეყნებში, მან მწვავედ იგრძნო კომუნიკაციის მაღალსიჩქარიანი საშუალების საჭიროება. სატელეგრაფო აპარატში მან გამოიყენა მაგნიტური ნემსის თვისება ამა თუ იმ მიმართულებით გადახრის მიზნით, რაც დამოკიდებულია მავთულში გამავალი დენის მიმართულებაზე.

შილინგის აპარატი ორი ნაწილისგან შედგებოდა: გადამცემი და მიმღები. ორი სატელეგრაფო აპარატი გამტარებით იყო დაკავშირებული ერთმანეთთან და ელექტრო ბატარეასთან. გადამცემს ჰქონდა 16 გასაღები. თუ თეთრ კლავიშებს დააჭერთ, დენი ერთი მიმართულებით წავიდა, თუ შავ კლავიშებს - მეორე მიმართულებით. ეს მიმდინარე პულსები აღწევდა მიმღების მავთულს, რომელსაც ჰქონდა ექვსი ხვეული; თითოეული ხვეულის მახლობლად, ორი მაგნიტური ნემსი და პატარა დისკი იყო ჩამოკიდებული ძაფზე (იხ. მარცხენა სურათი). დისკის ერთი მხარე შავად იყო შეღებილი, მეორე მხარე თეთრი.

კოჭებში დენის მიმართულებიდან გამომდინარე, მაგნიტური ნემსები ტრიალებდა ამა თუ იმ მიმართულებით და ტელეგრაფის ოპერატორი, რომელიც სიგნალს იღებდა, ხედავდა შავ ან თეთრ წრეებს. თუ დენი არ მიეწოდებოდა კოჭას, მაშინ დისკი ჩანდა როგორც კიდე. შილინგმა შეიმუშავა ანბანი თავისი აპარატისთვის. შილინგის მოწყობილობები მუშაობდა მსოფლიოში პირველ სატელეგრაფო ხაზზე, რომელიც 1832 წელს ააგო გამომგონებელმა სანკტ-პეტერბურგში, ზამთრის სასახლესა და ზოგიერთი მინისტრის ოფისს შორის.

1837 წელს ამერიკელმა სამუელ მორსმა დააპროექტა სატელეგრაფო მანქანა, რომელიც ჩაწერს სიგნალებს (იხილეთ მარჯვენა ფიგურა). 1844 წელს ვაშინგტონსა და ბალტიმორს შორის გაიხსნა მორზეს მოწყობილობებით აღჭურვილი პირველი სატელეგრაფო ხაზი.

ფართოდ გამოიყენებოდა მორზეს ელექტრომაგნიტური ტელეგრაფი და სისტემა, რომელიც მან შეიმუშავა წერტილებისა და ტირეების სახით სიგნალების ჩაწერისთვის. თუმცა მორზეს აპარატს სერიოზული ნაკლოვანებები ჰქონდა: გადაცემული დეპეშა უნდა გაშიფრულიყო და შემდეგ ჩაეწერა; დაბალი გადაცემის სიჩქარე.

მსოფლიოში პირველი პირდაპირი საბეჭდი მანქანა გამოიგონა რუსმა მეცნიერმა ბორის სემენოვიჩ იაკობიმ 1850 წელს. ამ მანქანას ჰქონდა საბეჭდი ბორბალი, რომელიც ბრუნავდა იმავე სიჩქარით, როგორც მეზობელ სადგურზე დაყენებული სხვა აპარატის ბორბალი (იხ. ქვედა სურათი). ორივე ბორბლის რგოლებზე ამოტვიფრული იყო საღებავებით დასველებული ასოები, ციფრები და ნიშნები. სატრანსპორტო საშუალებების ბორბლების ქვეშ მოთავსებული იყო ელექტრომაგნიტები, ელექტრომაგნიტებისა და ბორბლების ანკერებს შორის დაჭიმული იყო ქაღალდის ლენტები.

მაგალითად, თქვენ უნდა გაგზავნოთ ასო "A". როდესაც ასო A მდებარეობდა ორივე ბორბლის ქვედა ნაწილში, ერთ-ერთ მოწყობილობაზე დააჭირეს ღილაკს და წრე დაიხურა. ელექტრომაგნიტების არმატურები იზიდავდა ბირთვებს და დაჭერილი ქაღალდის ლენტები ორივე მოწყობილობის ბორბლებზე. ფირზე ერთდროულად აღიბეჭდა ასო A, ნებისმიერი სხვა ასოს გადასაცემად საჭიროა „დაიჭიროთ“ მომენტი, როცა სასურველი ასო ქვემოთ ორივე მოწყობილობის ბორბლებზეა და დააჭიროთ ღილაკს.

რა არის აუცილებელი პირობები Jacobi-ის აპარატში სწორი გადაცემისთვის? პირველ რიგში, ბორბლები უნდა ბრუნავდეს იმავე სიჩქარით; მეორე არის ის, რომ ორივე მოწყობილობის ბორბლებზე, ერთსა და იმავე ასოებს ნებისმიერ მომენტში სივრცეში ერთი და იგივე პოზიციები უნდა ეკავოს. ეს პრინციპები გამოიყენებოდა ტელეგრაფის მოწყობილობების უახლეს მოდელებშიც.

ბევრი გამომგონებელი მუშაობდა სატელეგრაფო კომუნიკაციების გაუმჯობესებაზე. არსებობდა ტელეგრაფის აპარატები, რომლებიც გადასცემდნენ და იღებდნენ ათიათასობით სიტყვას საათში, მაგრამ ისინი რთული და შრომატევადი იყო. ერთ დროს ფართოდ გამოიყენებოდა ტელეტიპები - პირდაპირი საბეჭდი ტელეგრაფის მოწყობილობები საბეჭდი მანქანის მსგავსი კლავიატურით. ამჟამად ტელეგრაფის მოწყობილობები არ გამოიყენება, ისინი შეიცვალა სატელეფონო, ფიჭური და ინტერნეტ კომუნიკაციებით.

  • განმარტებითი შენიშვნა

    ... №6 on თემა მიმდინარე მაგნიტური ველი. მაგნიტური ველიპირდაპირი მიმდინარე. მაგნიტურიხაზები. 1 55 მაგნიტური ველი ხვეულებითან მიმდინარე. ელექტრომაგნიტებიდა მათზე...

  • პროგრამა ფიზიკაში საგანმანათლებლო დაწესებულებების 7-9 კლასებისთვის პროგრამის ავტორები: E. M. Gutnik, A. V. Peryshkin M.: Bustard. 2007 წლის სახელმძღვანელოები (შეტანილია ფედერალურ სიაში)

    პროგრამა

    ... №6 on თემა„ელექტრის მუშაობა და სიმძლავრე მიმდინარე» 1 ელექტრომაგნიტური ფენომენები. (6 სთ) 54 მაგნიტური ველი. მაგნიტური ველიპირდაპირი მიმდინარე. მაგნიტურიხაზები. 1 55 მაგნიტური ველი ხვეულებითან მიმდინარე. ელექტრომაგნიტებიდა მათზე...

  • №“ ” 201 სამუშაო პროგრამა ფიზიკაში მე-8 საბაზო სკოლის ფიზიკის შესწავლის საბაზო საფეხურზე.

    სამუშაო პროგრამა

    ... ფიზიკა. დიაგნოსტიკა onგანმეორებითი მასალა 7 კლასი. დიაგნოსტიკური სამუშაო ნაწილი 1. ელექტრომაგნიტური ფენომენები Თემა ... მაგნიტური ველები ხვეულებითან მიმდინარემონაცვლეობის რიცხვიდან, სიძლიერიდან მიმდინარე in ბორბალი, ბირთვის არსებობისგან; განაცხადი ელექტრომაგნიტები ...